BLOG

Kada će biti objavljeni testovi i rezultati prvog pilotiranja državne mature

30. 12. 2020. | Perspektive

Šta sve radimo da bismo mogli školama da dostavimo rezultate testiranja i da objavimo testove prvog pilotiranja.

12 saveta za nastavu onlajn (infografika)

03. 09. 2020. | Ideje

Državna matura će vrednovati i znanja učenika koji će, zbog pandemije kovida 19, bar jedan deo redovne nastave pratiti onlajn. Ovih 12 saveta nastavnicima olakšavaju pripremu i izvođenje nastave na daljinu.

Put do državne mature je strm uspon

28. 08. 2019. | Perspektive

Ali je vidik do kog taj put vodi neprocenjiv. Standardizovanje ispitivanja za sve učenike će, kroz podatke, vremenom izvesno uticati ne samo na srednje škole, već i na celu vertikalu sistema — od predškolskog uzrasta, sve do akademskih institucija.

Koreni današnje mature su u 18. veku

16. 08. 2019. | Nasleđe

Gimnazije su oduvek bile karika koja povezuje osnovno i akademsko obrazovanje. U zapadnoj i srednjoj Evropi, države počinju da propisuju i uređuju maturske ispite od sredine 19. veka. Pre tog doba, škole su samostalno određivale pravila.